Ohaři

 

Mezi nejrozšířenější plemena loveckých psů patří bezpochyby ohaři. V rámci systematiky FCI jsou zařazeni do sk. č. 7. (Ohaři) a jsou blízkými příbuznými s barváři a honiči. Ti se rozdělují na kontinentální a anglické. Kontinentální ohaři mají tři základní formy, jsou buď dlouhosrstí, krátkosrstí, nebo hrubosrstí. Často se jim také krátí pruty (kromě dlouhosrsté formy), ale v posledních letech se i od toho upouští. Angličtí ohaři jsou pouze dlouhosrstí, nebo krátkosrstí.

Tento druh loveckých psů je využíván hlavně v honitbách, kde se vyskytuje drobná zvěř. Umí pracovat s vysokým nosem a po nalezení zvěře vystavují. Vystavování je jedním z typických znaků domestikace, spočívající v dědičně zafixovaném přerušení útoku na zvěř. Tuto vrozenou vlastnost je potřeba upevňovat výcvikem. U zkušených psů můžeme sledovat, jak umí na povel vůdce pomalu postupovat ke zvěři, kterou nakonec „vypíchne“. Toto chování je výhodné při lovu i pro vůdce psů, kteří jsou nejdříve na zvěř postojem psa upozornění, on se může přichystat k lovu, následně dá psovi povel „vpřed“ a vyhledanou zvěř uloví.

Ohaři jsou právem nazýváni i všestrannými psy. Vesměs jsou dobře cvičitelní, mají vrozenou chuť k aportu, a proto jsou využíváni jak na vodě a poli, tak i při dosledech spárkaté zvěře.

Jsou to psi s kohoutkovou výškou v průměru kolem 60 cm (záležá na plemeni) a jejich stavba těla jim bez problému umožňuje aportování ulovené zvěře, jako jsou hlavně zajíci, bažanti, kačeny a někteří psi i lišky.

 

 

Kontinentální ohaři:

 

Typ bravur (krátkosrstí):  Ariegský ohař, Auvergneský ohař, Burbonský perdiquero, Francouzský ohař gaskoňského typu, Francouzský ohař pyrenejského typu, Italský ohař, Maďarský ohař drátosrstý a krátkosrstý, Německý ohař drátosrstý a krátkosrstý, Portugalský pendiguero, Pudlpointr, Saint – Germainský ohař, Starodánský ohař, Výmarský ohař krátkosrstý.

 

Typ španěl (dlouhosrstí): Bretaňský ohař, Drentsche koroptvář, Francouzský dlouhosrstý ohař, Malý müsterlandrský ohař, Modrý pikardský ohař, Německý ohař dlouhosrstý, Ohař z Pont – Audemer, Pikardský ohař, Pont – Odemerský ohař, Stabyhoun (fríský ohař), Velký müsterlandrský ohař.

 

Typ friffon (hrubosrstí):

Český fousek, Italský spinone, Spinone, Korthalsův triton, Slovenský ohař hrubosrstý.

 

Angličtí ohaři: Anglický setr, Gordonsetr, Irský červenobílý setr, Irský setr, Pointer.

 

 

                                                                      Irský setr (štěně)

 

  Německý krátkosrstý ohař (štěně černého bělouše)

 

 

                                                                              Výmarský krátkosrstý ohař

 

                                                                                                                                        Maďarský krátkosrstý ohař