Akce a činnost klubu v roce 2018

Jedná se o akce, které pořádáme v rámci našeho klubu. Více fotografiií nalenete v naší fotogalerii 2018

VI. ročník střeleckých závodů klubu

Střelby se staly již tradiční akcí našeho klubu. Letošní ročník se konal na střelnici ve Světnově. Sešlo se zde 18 střílejících - devět dam a devět mužů. Jednotlivci poměřovali svoje schopnosti ve střelbě na loveckém kole a z malorážky na 50m. Družstva byla opět podrobena znalostnímu testu a soutěži v počtu zásahů na zajíce.

Putovní pohár a pohár za první místo získala Ing. Kateřina Jakoubková, druhé místo Ing. Gabriela Malá a třetí Marie Štefánková.

Myslivecké odpoledne nejen pro děti

Myslivecký spolek Lhotky Černá Hora uspořádal v sobotu 25. srpna myslivecké odpoledne. Náš klub byl jedním z partnerů a naše členky pomáhaly na samotné akci. Pro děti bylo připraveno několik atrakcí - naučně poznávací stezka o zvěři, střílení ze vzduchovky, malovánm na obličej, projížďka bryčkou taženou koňským spřežením, hod na divočáka, hledání šišek na čas a také možnosti si udělat krmítko pro ptáčky. Velký úspěch měla soutež ve výrobě vlastního draka. Děkujeme tedy všem členkám, které se odpoledne účastnily!!

Mezinárodní konference dámských loveckých klubů ve Finsku

Náš Klub Dámy české myslivosti ČMMJ, z.s. dostal pozvánku k účasti na IV. Mezinárodní konferenci dámských loveckých klubů „Women and Sustainable Hunting Conference“, která se konala tentokrát ve finském Ilomantsi 17.- 20. srpna 2018.

Tato mezinárodní konference je organizována pod záštitou Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) – klubem Artemis. Klub Artemis je mezinárodní organizace, která zastřešuje dámské myslivecké a lovecké kluby z celého světa. Prezidentkou této organizace je doc. Ing. Soňa Chovanová Supeková, PhD., která je současně také prezidentkou Klubu slovenských polovničok. Konference se koná jednou za dva roky a pokaždé v jiné zemi. V předchozích letech se dámy sešly na Slovensku, v České republice a v Holandsku.  Náš klub ve Finsku reprezentovaly členky rady klubu Ing. Kateřina Hájková a Ing. Pavla Bláhová. Pozvané dámy se sjely do finského města Ilomantsi, které leží v Karélii blízko ruských hranic. Konference začínala již v pátek společnou večeří a neformálním seznamováním nad sklenkou místního vína, které je z malin a nebo rybízu. Již v letadle jsme se potkaly s kolegyně ze Slovenska, Holandska a Polska.

Přivítání bylo velmi milé a přátelské. V tomto duchu se nesla i celá konference. Pokud tedy některá z dam, které na konferenci nejely například ze strachu z cizího prostředí, můžeme je ujistit, že strach opravdu není na místě. Sobota začala odjezdem na místní radnici. Téma letošní konference bylo „Žena a medvěd – od minulosti po současnost“. Úvodní řeč pronesl Tuomas Hallenberg, prezident Finské myslivecké asociace, který nás seznámil s vývojem a počtem lovců ve Finsku. Tato země má kolem 5,5 mil. obyvatel a z toho je 0,3 mil. aktivních myslivců, avšak je přibližně třikrát větší než Česká republika. Celkově je zde 22 tisíc dam, které loví. Zajímavý je i pohled veřejnosti na myslivost ve Finsku, podle posledního průzkumu považuje 66% občanů lov jako pozitivní nebo velmi pozitivní věc a jen pro 10% občanů je lov kritický nebo velmi kritický.

Celý den byl zakončen slavnostní večeří, kde jsme mohly ochutnat paštiku z medvěda, plátky losího masa, místní ryby upravené na několik způsobů a vše jsme mohly zapít místním ginem, který je nejlepší na světě.Měly jsme opravdu neopakovatelnou možnost poznat a seznámit se s ostatními účastnicemi konference. Probrat s nimi lovy a myslivost v jiných zemích. Přiučit se něco o jiných tradicích a způsobech lovu. Samozřejmě také prodiskutovat téma vnímání široké veřejnosti, co si o myslivosti a samotném lovu myslí.

Je škoda, že u nás narozdíl od Finska není myslivost vnímána tak pozitivně.

Neméně zajímavá byla i neděle, kdy všechny účastníce konference vyrazily na společný výlet do Národního parku Petkeljärvi, který je jedním z nejstarších z celkových 37 národních parků ve Finsku. Celková rozloha finských národních parků je 9.789 km², což představuje cca 2,7% rozlohy Finska. V parku nás čekala naprosto úžasná procházka kolem místních jezer a výtečná zeleninová polévka s kousky lososa. Dozvěděly jsme se spoustu informací o národních parcích ve Finsku, způsob jakým fungují a zajímavosti, které nabízejí.Speciálně bychom chtěly poděkovat celému týmu North Carelian Huntresses Association: Jaana Elina Puhakka, Tiina Eronen, Anna Maria Penttinen, Anneli Piiponnen, Aniina Poutiainen, Anna Puruskainen Saarelainen a Sanna Leppänen. Organizace celé konference byla perfektní. Děkujeme moc za vřelé přijetí a doufáme, že se ještě v budoucnu setkáme.

Další konference bude probíhat v Polsku a už teď se těšíme!!!

Národní myslivecké slavnosti na zámečku Ohrada

Letošní ročník probíhal v sobotu 23. června za poměrně chladného a polojasného dne. Jako vždy byl pro návštěvníky připravený zábavný program pro celou rodinu, nechyběli sokolníci, ukázky mysliveckých tradic, lovecká kynologie, výstava trofejí, mistrovství republiky ve vábení jelenů a ve vábení jiných druhů zvěře, součástí byla samozřejmě i myslivecká a lesní pedagogika. Náš klub se zde tentokrát oficiálně neprezentoval, přesto se naše členky na Mysliveckých slavnostech sešly. Jako vždy se jednalo o velice milé setkání a bylo co probírat, navštívily jsme přilehlou ZOO a některé z nás, které zůstaly do neděle, vyrazily na nedaleký zámek Hluboká, který patří k turisticky nejatraktivnějším památkám u nás. Závěrem bych jménem celého klubu pogratulovala naší člence Ivance Čtrnácté, která ve Velké čtenářské soutěži časopisu Myslivost vyhrála jednu z hlavních cen kulovnici TIKA T3 Wild Boar, kterou si na Ohradě slavnostně převzala.

 

Výstava Natura Viva v Lysé nad Labem

Už je tradicí, že se náš klub prezentuje na výstavě Natura Viva. Samozřejmě by to nešlo bez členek, které stánek připraví, po celou dobu výstavy se střídají v přítomnosti a pomohou i s demontáží. A co u nás můžete vidět? Kromě milých členek fotografie z letošního klubového kalendáře, fotografie z klubových akcí a třeba i různé předměty s naším logem, které členky mohou obdržet. Pouzdro na doklady, klubové odznaky, klubové průkazy, reflexní šály s logem, deku s logem, reflexní pásky na klobout atd.

Na stánku se samozřejmě můžete dozvědět o klubu více informací přímo od členek, poslechnout si, jaké akce pořádáme a vyzvednout si přihlášku. Zastavte se, rády vás přivítáme.

Více fotografií na naší galerii.

Zkoušky vloh loveckých psů pro hlavičkou Klubu Dámy českí myslivosti

 

Úspěch, který měly loňské klubové barvářské zkoušky DČM, jim zajistil letošní pokračování. Členská schůze vybrala zkoušky jarní, tedy vloh a to jak pro ohaře, tak pro ostatní plemena. Jedná se o nejjednodušší druh zkoušek bez zadání lovecké upotřebytelnosti. Záměrem bylo přitáhnout i vůdkyně či vůdce, kteří se doposud zkoušek aktivně neúčastnili.

Letos to byl OMS Uherské Hradiště, který se s námi do pořádání zkoušek s chutí a ochotou pustil. Stejně tak nám vyšli vstříc členové MS Kojetínek Veletiny z.s., kteří vyhověli naší žádosti o propůjčení honitby ke konání zkoušek. Měly jsme tak přímou cestu pro zajišťování a celkově snažší organizaci. Hlavním rozhodčím byl pan František Zbraněk z okresu Uh. Hradiště, skupinu ostatní plemena posuzovaly dámy Ing. Miloslava Šišková a Mrg. Jana Trojková, skupinu „ohaři“ pak posuzovali pan Antonín Straňák a Mgr. Jaroslav Hráček. Posuzování rozhodčích bylo velmi profesionální a rádi vše, nejen nováčkům, ale také ostatním zájemcům z řad korony dopodrobna osvětlili. Veterinární dozor nad celou akcí zajišťoval MVDr. Ing. Pavel Hrdina. Dnem nás doprovázely trubačky, členky klubu DČM, které přinesly zkouškám slavnostní tradiční atmosféru.

Celkem se na zkoušky přihlásilo 11 psů, 5 ohařů, 6 ostatních plemen. Vůdci a vůdkyně byli z různých okresů. Zkoušky úspěšně dokončilo 9 psů, dva vůdci odstoupili. Vítězem skupiny ohaři se stala MUDr. Jana Zahálková, Ph. D se svou fenkou MOK Bella Casa de canela. Na druhém místě se umístil pan Patr Šmíd s psem VOK Argo Neowille a na třetím vůdkyně Marcela Zouharová s fenkou IS Chasing Fantasy z Arislandu. V ostatních plemenech se na prvním místě umístil pan Petr Král s psem plemene WSS Dark Den Bludov. Na druhém místě se umístila fenka JDrS Gargamelica z Fíkovho dvora s vůdkyní Zuzanou Matějkovou a na třetím ASS pes Ux zo Sandenca s vůdkyní Kamilou Šobáňovou.

Závěrem bychom rády poděkovaly sponzorům - PRIMA BILAVČÍK, s.r.o., Profi Hunter s.r.o. (pan Daniel Vyoral), MS Kojetínek Veletiny z.s., Českomoravská myslivecká jednota, z.s., VETERINÁRNÍ AMBULANCE Hluk, Marian Mokryš, Přemysl Hauerland, CHS Javikolla a CHS Bonny Edelweiss. Velké poděkování patří také všem, kteří se na vzniku a průběhu zkoušek podíleli, ať už to byli ochotní členové MS Kojetínek Veletiny, z.s., kteří pro nás připravovali honitbu a poskytli nám zázemí, či členové MS Bukovina Popovice, z.s. a také všem přátelům myslivosti, kteří se do akce zapojili, vč. fotografa pana Václava Přibáně.

Fotografie z akce naleznete v galerii

 

Členská schůze v Blatné

Tentokrát se naše členská schůze konala v jižních Čechách. Členky dorazily v hojném počtu. Byla proto příležitost seznámit se a také popovídat o různých zážitcích, které měly členky během minulého roku. Schůzi zahájila předsedkyně klubu Jiřina Špálová. Následně dostaly slovo i všechny členky rady, které ostatní seznámily s chodem klubu, jeho finanční stránkou, klubovým kalendářem a také s akcemi, které chystáme na tento rok. Program byl opravdu bohatý. Odpoledne jsme navštívily vodní zámek i s přilehlou oborou s daňky. Pak jsme se přesunuly na prohlídku zámeckého pivovaru a lihovaru. Večer jsme zakončily ochutnávkou místních specialit. Za pozvání do Blatné děkuji panu baronu Hildprantovi a p. Šitnerovi.

 

Klubová naháňka v Hartmanicích

Už se stává tradicí hned na začátku roku být v Hartmanicích. Uprostřed Šumavy v krásné přírodě a s milými lidmi. Děkujeme místním sdružením za krásnou přípravu a pozvánku na náháňku. Sice jsme toho moc neviděly a nestřelily, ale to nevadí. Užily jsme si krásný den. Děkujeme a těšíme se na další rok.

 

Křest klubového kalendáře

Pokřtili jsme náš klubový kalendář. Stálo to za to!!!

Kmotrem se stal prof. Ing. Jaroslav Červený, CSc.. Je to jediný profesor myslivosti v České republice. Nikoho jiného jsme si tedy nemohly přát.

Děkujeme Václavu Přibáňovi za krásné fotky, které můžete v kalendáři vidět.

Přejeme tedy našemu kalendáři vše nejlepší a ať se našim členkám a sponzorům líbí!!!